Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
Çankırı Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama, gerek pandemi döneminde gerekse pandemiden önce engelli, yoksul ve dar gelirli ailelere nakdi ve ayni yardımlar gerçekleştiren bir belediye olmasıyla bilinmektedir. Maddi açıdan...

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama, gerek pandemi döneminde gerekse pandemiden önce engelli, yoksul ve dar gelirli ailelere nakdi ve ayni yardımlar gerçekleştiren bir belediye olmasıyla bilinmektedir. Maddi açıdan zor zamanlardan geçen kişilere yardım eli uzatarak onların bütçelerine katkı sağlamayı birincil hedefleri arasına koymaktadır.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu

Ülkemizin her şehrinde olduğu gibi Çankırı ilinde de bulunan Vefa Sosyal Destek Grupları sayesinde, yardıma muhtaç insanlara maddi, manevi, tüm destekler sağlanmakta olup, her gün aş evlerinden çıkan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine iletilmesinde de yardımcı olunmaktadır.

Dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemde, Çankırı Belediyesi yardıma muhtaç vatandaşlarının zorunlu ihtiyaçlarını ve temel gıda gereksinimlerini karşılamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama 2021 yazımızda, Çankırı ilinde yaşayan ve yoksul, dar gelirli, yardıma muhtaç kişi ya da ailelerin sosyal yardım kampanyalarına başvuru süreçlerini ele alacağız.

Çankırı Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Geçmiş zamanlarda çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çankırı ili, gerek doğası gerekse insanlarının sıcak kanlılığı dolayısıyla gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir. Yardımlaşma ve dayanışmanın var olduğu bu ilimizde dar gelirli ve muhtaç olan ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi tarafından yapılan yardımlar ayni ve nakdi yardım olmak üzere iki şekilde çeşitlendirilmiştir. Bunlar;

 • Erzak ve gıda destek yardımı
 • Aş evlerinden her gün çıkan sıcak yemek yardımı
 • Temizlik desteği
 • Üniversitede okuyan öğrencilere yapılan nakdi yardımlar
 • Yeni bebek sahibi olan ailelere bebek maması ve bez yardımı
 • Sağlık desteği
 • Durumu olmayan asker ailelerine yardım
 • Eğitim desteği
 • Yakacak desteği
 • Evde yaşlı bakım destek hizmeti
 • Kiracı olan vatandaşlara kira desteği
 • Kırtasiye desteği
 • Eşi vefat etmiş, boşanmış ya da ter edilmiş dul kadınlara yapılan destekler
 • Engelli vatandaşlara yapılan destekler
 • Diğer nakdi yardımlardır.

Yukarıda sayılan sosyal yardımlara düzenli bir işi olmayan dolayısıyla belirli bir geliri bulunmayan kişiler, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin yanı sıra Sosyal Güvenlik kaydı bulunmayan kişiler başvurabilmektedir. Diğer yandan, hane halkının kişi başına düşen geliri, her yıl belirlenen asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişiler, Çankırı Belediyesi’nin sunmuş olduğu nakdi ve ayni desteklerden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.

Belediye, yoksul ailede yaşayan ve okuyan çocuklara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Durumu olmayan ailelerin üniversiteyi kazanan genç çocuklarına maddi yardımlar yapılmaktadır. Öğrenim hayatında ilköğretim ve lise çağında olan çocuklara; defter, kitap, kalem, silgi gibi gerekli tüm kırtasiye malzemesinin yardımını gerçekleştirmektedir.

İhtiyaç sahibi olan ailelerin bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına eğitim ve öğretim hayatlarında lazım olan önlük, okul çantası gibi yardımlar yaparken, kışın giyilen bot, kaban ve mont; yazın giyilen spor ayakkabı ve giysi yardımı da yapılmaktadır.

Pandemi dolayısıyla okula gidemeyen ve evde eğitimine devam eden öğrencilere Çankırı Belediyesi, ülke genelinde devam eden ücretsiz tablet kampanyası gereğince muhtaç olan ailelerin çocuklarına tablet dağıtımı hizmetini gerçekleştirmektedir.

Çankırı Belediyesi, Çankırı il sınırlarında yaşayan, muhtaç, dar gelirli ve kimsesiz insanların sağlığını gözetmek amacıyla her gün aş evlerinden sıcak yemek çıkışı sağlamaktadır. Pandemi ya da kronik rahatsızlığı nedeniyle evden çıkamayan vatandaşların, 65 yaş üstü yaşlıların her gün sıcak yemek yemeleri için çalışmalarına devam eden Çankırı Belediyesi, bu yemeklerin her gün ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar ulaşmasını sağlamaktadır. Vefa Destek Grubu’nun yardımı ile yemeklerin dağıtımı mümkün olmaktadır.

Çankırı Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlarına sunmuş olduğu bir diğer yardım paketi ise yakacak yardımıdır. Vatandaşlarının kışın soğuk havalardan korunması ve hasta olmaması için her yıl binlerce aileye odun ve kömür yardımı yapılmaktadır.

İşi olmayan ya da düzenli gelire sahip olmayan; düzenli geliri olsa dahi kira ödeyemeyecek durumda olan dar gelirli ailelere Çankırı Belediyesi tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Vatandaşlarının sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamasına özen gösteren belediye, çeşitli yardımlarıyla kişileri bu dertten kurtarmaktadır.

Oğlu askere giden, askerde şehit ya da gazi olan ihtiyaç sahibi aileleri de unutmayan belediye, bu ailelere hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunmaktadır.

Maddi durumu iyi olan ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak isteyen hayır severler belediye ile iletişime geçerek giysi, kıyafet, eşya, mobilya, erzak kolisi, beyaz eşya gibi birçok yardım yapmakta ve bunların durumu olmayan ailelere ulaştırılması için çabalamaktadır.

Çankırı Belediyesi her yıl, belirli sürelerde ya da yıl içerisinde birkaç defa olacak şekilde kimsesiz, ihtiyaç sahibi, dar gelirli ve yoksul ailelere belediye bütçesi el verdiğince yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar nakdi, diğer bir adıyla para yardımlarıdır.

Sosyal Kart uygulamasının geçerli olduğu Çankırı ilinde belediye gerekli gördüğü kişilere bu kartın teminini sağlamakta ve her ay düzenli olarak maddi yardım yapmaktadır. Bu kar sayesinde yoksul aileler belediye ile anlaşması bulunan marketlerden alışveriş yapabilmektedir. Belirli limitlere sahip olunan bu kart; Şok, CarrefourSa, Migros ve BIM gibi marketlerde geçerli olmaktadır.

Belediye, hasta ve yaşlı olup da evinin temizliğini yapamayan vatandaşlarını da unutmamaktadır. Temizlik şirketleri ile anlaşma sağlayarak bu kişilerin evlerine temizlik personelleri yönlendirmektedir. Yaşlıların rahat ve huzurlu hissetmesi için tüm imkanlarını seferber eden Çankırı Belediyesi, kuaför hizmetini de yaşlı ve hasta vatandaşlarına sunmaktadır. Yaşlı ve hasta olup da dışarı çıkamayan vatandaşlar kendi evlerinde tıraş olabilmektedir. Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki; tüm dünyanın savaştığı korona virüsle mücadele kapsamında hastalığın yayılımını yavaşlatmak ve hatta durdurmak için bu evde kişisel bakım ve temizlik hizmetlerine kısa bir süre de olsa ara verilmiştir.

Eşi vefat etmiş olan, eşinden şiddet gören, boşanan ve terk edilen kimsesiz kadınlar ve onların bakmakla sorumlu olduğu çocukları için Çankırı Belediyesi, ayni ve nakdi yardımlarını bu kadınların ve çocukların huzurlu ve mutlu olması için seferber etmektedir.

Yeni bebek sahibi olmuş ihtiyaç sahibi ailelere; bebek beşiği, zıbın takımı, bebek maması, banyo süngeri, banyo şampuanı, pişik kremi ve bebek bezi gibi çeşitli malzemelerin yer aldığı bebek yardım paketleri sunmaktadır.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yapabilmek iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki belediyeye gidip orada bulunan başvuru formunu doldurabilir ve yardım talep edebilirsiniz. Diğer yöntem ise e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. E-devlet şifresi bulunan vatandaşlar

T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra; eğer akıllı cihazlardan giriş yapılacaksa Uygulamaya Git butonuna tıklanır ya da verilen web sitesi üzerinden işleme devam edilirken, bilgisayar üzerinden girişlerde direk bu site üzerinden başvuru yapılabilir.

Açılan sayfada Çankırı Belediyesi seçilerek yöneltilen sorular cevaplandırılır. Bu noktada önemli olan husus; bilgilerin doğru, dürüst ve eksiksiz bir şekilde yanıtlandırılmasıdır.

Çankırı Belediyesi yardım başvuru sayfasının en alt kısmında yer alan yardım türlerine basıldığında, size en uygun sosyal yardım desteğini işaretlemeniz istenecektir. Kendi durumunuzu gözeterek bu alanın doldurulmasını sağlamalısınız.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra onayla butonuna basıldığı takdirde, başvuru formunuz Çankırı Belediyesi’nin sistemine iletilmektedir. Teknoloji sayesinde birkaç dakika içerisinde anında başvuru yapabilir ve sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz. Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yaptıktan sonra ön incelemeye gireceğinizi de hatırlatalım.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama; E-devlet üzerinden ya da belediyeye bizzat gidip yapılan başvuruların onaylanıp onaylanmadığını anlamak için belediyeye gidebilir ya da e- devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama için bir diğer alternatif ise, belediyenin telefonla aranarak başvuru sürecinin öğrenilmesidir.  Belediye telefonla arandığı takdirde, sizlerle ilgilenecek ve sorularınıza cevap verecek profesyonel kişiler ile iletişime geçersiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; Yoksul, kimsesiz, dar gelirli, engelli ve yardıma muhtaç olan kişilerin yapmış oldukları başvurular ve bu başvuruların onaylanma süreçleri hakkında Çankırı Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası ile iletişime geçilebilmektedir. 0376 212 14 00 numaralı telefon aranarak, başvuru onay durumunuzu belediyede çalışan kişilerden öğrenebilirsiniz.

Başvuru yapmak isteyen ancak gerekli olan belgeleri ve süreci bilmeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar da bu numarayı arayarak gereken tüm bilgileri alabilme hakkına sahiptir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çankırı Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Çankırı Belediyesi yardım başvuru formu hem e-devlet üzerinden hem de belediyelerden verilebilmektedir. Bu başvuru formları sizleri tanımaya yönelik oluşturulan bir belgedir. Bu nedenle kişisel bilgileriniz, mesleğiniz, hanenizde bulunan kişilerin aylık gelirleri gibi sorulara düzgün ve eksiksiz bir şekilde yanıt verilmesi gerekmektedir.

Bu formların doldurulup belediyeye teslim edilmesi halinde; belediye çalışanları sizlerin ihtiyaç durumunuza göre yardım talebinizi değerlendirecek ve yardım sırasına eklenmenize yardımcı olacaktır. Bu sebeple başvuru formunda belirteceğiniz her bilgi ve tutar sizlerin yaşamınızı gerçek değerleriyle ifade etmelidir.

Çankırı Belediyesi yardım başvuru formunda yalan ve yanlış bilgi paylaşımı yapılır ve bu durum belediye çalışanları tarafından tespit edilirse, belediyeye yasal olarak tüm hukuksal sürece başvurma hakkı doğurmaktadır. Daha fazla yardıma ihtiyacı olan insanların haklarına girmek şeklinde nitelendirilen bu durum karşısında belediye gerekli önlemleri almaktadır.

Belediye daha önce başvuru yapmış ve sosyal yardımlardan yararlanan kişilerin gelir düzeylerinde yaşanan iyileşmelerin bildirilmesini zorunlu tutmaktadır. Sosyal yardım alan ailelerin hayatlarında yaşanan iyileştirici durumları göz ardı ederek belediyeye bildirmemesi halinde gerekli olan tüm cezai yaptırım uygulanacak ve geriye dönük yapılan yardımlar faiziyle birlikte geri alınabilecektir.

Çankırı Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ve yardıma ihtiyacı bulunan ailelerin okul çağındaki çocukları için çeşitli eğitim destekleri verilmektedir.

Ülke genelinde zorlu pandemi şartları nedeniyle online eğitim sistemine geçilmiştir. Bu nedenle çocukların derslerini takip edebilmeleri için ihtiyaç duyacağı tabletler diğer belediyelerde olduğu gibi Çankırı Belediyesi tarafından da dağıtılmaktadır.

Ücretsiz tablet başvurusunda bulunabilmek için desteğe ihtiyacınız olduğunu gösteren bir belgeye ihtiyaç vardır. Fakirlik belgesi adı verilen bu belge muhtarlıklardan talep edilmektedir.

Ücretsiz tablet başvurusunda için bu belge ile belediyeye bizzat başvuruda bulunabilir ya da e-devletten başvuru yapabilirsiniz. İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklar için yapılan bu yardım vatandaşların takdirini toplamaktadır.

Çankırı Belediyesi Gıda Yardımı

Maddi durumu yetersiz olduğu için erzak ve gıda almak konusunda sıkıntı yaşayan yoksul aileler için bayramlarda da çeşitli destekler sunulmaktadır.

Ramazan ve Kurban bayramlarında dar gelirli vatandaşlar için sunulan erzak ve gıda yardımından faydalanabilmek için Çankırı Belediyesi resmî sitesinden, muhtarlıklardan ya da çağrı hattından faydalanabilirsiniz.

Dar gelirli ve yoksul olarak nitelendirilen, hane halkı geliri asgari ücretten düşük ya da çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalan vatandaşlar bu yardımlara başvurabilir.

Çankırı Belediyesi Yardım Kolisi

Çankırı Belediyesi yardım kolisi başvurusu yaparak ihtiyaç sahibi ailelere biraz da olsa rahat nefes aldırmaktadır. Yardım kolisi için başvuruları belediyeye ait internet sitesinden ya da ALO 153 numaralı Hilal Masa telefon numarasından gerçekleştirebilirsiniz.

Çankırı Belediyesi yardım sayesinden ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolilerini dağıtmadan öne yapılan başvuruları dikkate almaktadır. Başvuru yapan bütün Çankırı vatandaşlar, yaptıkları başvurudan sonra ön incelemeye tabi tutuluyor. Detaylı bir araştırma sonrasında yardım kolisinden yararlanıp yararlanamayacağınız tespit edildikten sonra, Belediye'nin ekipleri tarafından adresinize teslim edilmektedir. Çankırı Belediyesi yardım kolisinden sadece ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Maddi Yardım

Çankırı Belediyesi tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal yardımlar her ay belirli dönemlerde verilmektedir. Düzenli olarak desteğe ihtiyaç duyan aileler için her ay nakit yardımlar sağlanmaktadır. Çankırı Belediyesi tarafından dar gelirli olduğu tespit edilen ailelere, bayramlarda 2 defa olmak üzere nakit yardım yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi yardım sayesinden dar gelirli ailelere maddi yardım imkanı sağlanmaktadır. Bu yardımdan düzenli olarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Ayni ve Nakdi Yardımları

Çankırı Belediyesi ayni ve nakdi yardımları ile vatandaşların imdadına yetişiyor. Vefa Sosyal Destek Grubu sayesinde vatandaşlara gerekli yardımlar ulaştırılmaktadır.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, 112, 155 ya da 156 hatlarından birisi ile iletişime geçerek yardım talebinde bulunabilmektedir.

Kronik bir hastalığı bulunan vatandaşlar ya da 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar, evden çıkmaları risk arz ettiğinden dolayı bu hatları arayarak alışveriş talebinde bulunabilirler. Alışveriş poşetleri kapılarına ulaştığı takdirde alışveriş ücretlerini görevlilere teslim edebilirler.

Bir örnekle açıklayacak olursak; vatandaşlar, vefa sosyal destek grubunu arayarak kişisel malzemeler, temizlik malzemeleri ya da gıda malzemelerinin talebinde bulunmaktadır. Vatandaşların talebi doğrultusunda Vefa Sosyal Destek grupları ihtiyaçlarını sahiplerine ulaştırmaktadır.

Yoksul ve dar gelirli olduğu tespit edilen kişilerin ihtiyaçları, pandemi döneminde ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Çankırı Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Çankırı Belediyesi tarafından sağlanan sosyal yardımlara; dar gelirli ve yardıma muhtaç kişiler, dul kadınlar, yaşlı ve engelli vatandaşlar, şehit ve gazi aileleri, kimsesizler ve şiddet mağduru kadınlar başta olmak üzere desteğe muhtaç olan ve Çankırı’da ikamet eden kişiler kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Çankırı Belediyesi, yardım talebinde bulunan kişilerden gerçekten desteğe muhtaç olduğunu kanıtlayıcı nitelikte belgeler istemektedir.  Belge talebinin amacı ise yalan beyan vererek kişilerin kul hakkına giren vatandaşların, yardımdan faydalanmasını engellemektir.

Belge taleplerine örnek verecek olursak; Engelli vatandaşlardan sağlık raporunu talep edilmektedir. Bu belgenin tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. İşsiz olan kişilerden işsiz olduklarına dair bir belge istenmektedir. Çocukları için yardım isteyen vatandaşlardan da çocuklarının öğrenci belgesi ve fakirlik belgesi talep edilmektedir.

Çankırı Belediyesi, yapılan başvuruları inceler ve muhtemel yardım yapılabilecek kişilerin listesini çıkartır. Bunun sonucunda Belediye ekiplerinden oluşan bir komisyon oluşturularak listedeki kişilerin evlerine gönderilir.

Komisyon, yardıma muhtaç ailelerin evlerinde bir inceleme yapar. Yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırlar ve bu raporu belediyeye sunar.

Raporda yer alan bilgiler ile kişilerin beyan ettikleri bilgilerin örtüşmesi gerekmektedir. Son aşamada bu kişiye yardım yapılıp yapılmayacağına belediye tarafından karar verilir.

Bu yazımızda sizlere, Çankırı Belediyesi tarafından sağlanan sosyal yardımlardan, bu yardımların içeriklerinden ve şartlarından bahsetmeye çalıştık.  Çankırı’da yaşıyorsanız ve bu konuda merak ettiğiniz sorular varsa bizlere ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.