Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu
Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi YardımÇanakkale Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama; bağımsızlığın sembolü olarak nitelendirilen,...

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama; bağımsızlığın sembolü olarak nitelendirilen, Asya ile Avrupa kıtasını birbirinden ayıran bir şehirdir. Bir kısmı Marmara Bölgesinde bir kısmı ise Ege Bölgesinde yer alan şehir, turizm açısından da bir hayli önem arz etmektedir.

Çanakkale Belediyesi, yardıma ihtiyacı bulunan kişilere gerekli destekleri sağlamaktadır. Yıllardır sürdürdüğü bu uygulamaya bu senede ara vermeden devam edilmektedir.

Korona virüsle boğuşulan bu dönemde insanların muhtaçlık düzeyi daha da artmıştır. Pandemi sebebiyle işini kaybederek geçim sıkıntısı yaşayan, dükkanını kapatmak zorunda kalan vatandaşların yardımına Çanakkale Belediyesi koşmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Market Projesi adıyla bir proje başlatmıştır. Bu proje ile yardıma muhtaç vatandaşlarının ihtiyaçlarının kolay bir şekilde karşılanabilmesi hedeflenmektedir.

Bu yazımız ile sizlere Çanakkale Belediyesi tarafından vatandaşlara sağlanan yardımlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yardım başvurusu nasıl yapılır? gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz.

 Çanakkale Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Çanakkale Belediyesi yardım ayni ve nakdi sosyal yardımlar olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu yardımlar şu şekildedir:

 • Erzak ve gıda desteği
 • Temizlik malzemelerinin temini desteği
 • Yakacak desteği (odun, kömür vb.)
 • Kira desteği
 • Nakdi destekler (alışveriş kartı yardımı, para desteği vb.)
 • Askerlerin muhtaç aileleri için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi aileleri için yapılan destekler
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Kimsesiz ve yaşlılara yapılan yardımlar
 • Çocuklar için tablet desteği ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebeklere bebek bezi yardımı
 • Dul kadınlar için yapılan destekler
 • Giyecek yardımı
 • Eşya, mobilya desteği
 • Şartlı eğitim ve sağlık destekleri
 • Evde yaşlı bakım faaliyetleri
 • Bayramda yapılan yardımlar
 • Çamaşır yıkama desteği
 • Üniversite öğrencileri için nakdi yardımlar
 • Bebek Paketi desteği
 • Günlük sıcak yemek desteği
 • Halk Kart desteği
 • Ramazan ayında erzak ve sıcak yemek yardımları
 • Engelli öğrencilere yönelik özel eğitim sınıfı, yemek yardımları ve taşıma
 • İndirimli su yardımı

Çanakkale Belediyesi engelli, yaşlı, dul kadınlara, şiddet mağduru kadınlara, dar gelirli vatandaşlara, kimsesizlere, zor durumda olan asker ailelerine, yoksul ailelerde dünyaya gelen bebeklere, çeşitli yardımlar yapmaktadır. Ayni ve nakdi yardım olarak iki farklı şekilde sunulan yardımlarla vatandaşların gönlünü kazanmıştır.

Yardıma muhtaç olduğu bilinen engelli vatandaşların ve 65 yaş üzeri yaşlıların bakımını ve temizliğini de üstlendiği bilinen Çanakkale Belediyesi, çeşitli yardımlar ile onların yaşamına katkı sağlamaktadır.

Başlattığı Sosyal Market Projesi ile yardıma muhtaç kişilerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için seferber olan ekipler, aşevleri sayesinde de sıcak yemek servisi yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlaşma çerçevesinde sunmuş olduğu ayni ve nakdi yardımlar sayesinde; yaşadığı ortamda çamaşır makinesi bulunmayan, çamaşır makinesi olsa dahi çalıştıracak durumu olmayan yoksul aileler ya da kişiler ile birlikte çamaşırlarını yıkayamayacak kadar yaşlı olan vatandaşlara, çamaşır merkezi ile yardımcı olmaktadır. Bu merkez ücretsiz bir şekilde hizmet vermesinin yanı sıra yoksul kişilere de büyük yardımlar sağlamaktadır.

Ayni yardımlarının yanı sıra nakdi yardımları ile de dikkatleri üzerine çeken Çanakkale Belediyesi, üniversiteyi kazanan ya da üniversite okuyan yoksul ailelerin çocuklarına nakdi yardım yapmaktadır. Burs niteliğinde değerlendirilen bu yardımlar karşılıksızdır. Diğer yandan eğitim ve öğretim hayatında; ilköğretim, ortaöğretim ve lisede olan yoksul ailelerin çocuklarına da kitap, defter, çanta, kalem gibi kırtasiye yardımı da yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi öğrenim yardımı olarak nitelendirilen ve yoksul ailelerin çocuklarına gerçekleştirilen kırtasiye malzemesi yardımının yanı sıra belediye, çocuklara okul önlüğü ya da forması, spor ayakkabı ya da bot, kışın çocukların üşümemesi için mont ve kaban yardımını da ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Çanakkale Belediyesi, korana virüs ile mücadele kapsamında son 1 yıldır evlerden online olarak eğitim gören çocukları da unutmamıştır. Çorum Belediyesi ücretsiz tablet kampanyası ile evinde bilgisayar, tablet ya da laptop bulunmayan yoksul aile çocuklarına, ücretsiz bir şekilde tablet yardımı yapmaktadır.

Tabletin yanında çocukların derslerini internet ortamında hız kesmeden devam edebilmesini sağlamak için de internet paketi armağan etmektedir. Öğrenim hayatlarına devam eden çocukların eğitimleri, bu yardımlar ile desteklenmekte ve bunun yanında EBA üzerinden derslerini aksatmadan çalışmalarına sorunsuz devam edebilmektedirler.

Çanakkale’de bulunan bazı marketlerle anlaşma sağlayan belediye, Halk Kart uygulamasını devreye sokmuştur. Bu kart sayesinde yoksul, durumu olmayan ailelere aylık limitler belirlenmekte ve bu limitler dahilinde ailelerin alışveriş yapılabilmesi gerçekleştirilmektedir.

Birçok destek, yardım ve kampanya projelerine onay veren Çanakkale Belediyesi, yoksul aile çocuklarına verdiği eğitime destek projesinin yanı sıra; okullarda, ihtiyaç sahiplerinin çocuklarına da ücretsiz bir biçimde öğle yemeği yardımında bulunmaktadır.

Özel eğitim sınıflarında okuyan engelli çocukları da unutmayan belediye yetkilileri, aynı projeyi bu özel çocuklar için de geçerli kılmıştır. Engelli olan çocukların rahat bir şekilde okula gidebilmelerinin yanı sıra ailelerine de kolaylık sunabilmek için, ücretsiz ulaşım desteği sunmaktadır. Engeli bulunan çocuklar da diğer yoksul aile çocukları gibi ücretsiz bir şekilde öğle yemeği yardımından yararlanmaktadır.

Belediye, askerlik yaşına gelmiş ve askere gidecek olan gençleri de unutmamaktadır. Çanakkale Belediyesi sosyal hizmetler kapsamında değerlendirilen bu yardımlar asker paketi olarak değerlendirilmektedir. Askere gidecek olan gençlerin askeriyede ihtiyaç duyacağı ve kullanacakları bot kilidi, kolonya, dolap kilidi ve diş fırçası gibi malzemeleri ücretsiz bir biçimde temin sağlanmaktadır.

Eşinden boşanmış, eşi tarafından terk edilmiş, şiddete maruz kalmış veya eşi ölmüş dul kadınlar da, Çanakkale Belediyesi tarafından verilen yardımlara başvurabilmektedir. Mağdur olan, durumu bulunmayan, yoksul ve ihtiyaç sahibi kadınlara ve onların sorumluluğunda bulunan çocuklara da hem nakdi hem de ayni yardımlar yapılmaktadır.

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Zor durumda olan, yoksul, engelli, şehit aileleri ya da yakınları ve ihtiyacı olan aileler için Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu kabul etmektedir. Belediyenin bu yardımlarından yararlanmak isteyen kişiler ve aileler belediyeye bizzat giderek orada yer alan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale’nin il sınırları içerisinde yer alan, ihtiyaç sahibi ve yoksul kişiler için bu sosyal yardım kampanyasını başlatmıştır. Belediyede bulunan başvuru formuna erişim imkanı olmayan ya da engelli olan vatandaşlar için online ortamlardan yapılacak başvurular da değerlendirilmeye alınmaktadır. Gerekli olan tek şey, e-devlete kaydınızın bulunmasıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Günümüzün en büyük nimetlerinden biri olan teknoloji sayesinde kısa sürede Çanakkale Belediyesi sosyal yardım kampanyasından yararlanabilir, bu yardımlara başvurabilir ve başvuru gerçekleştirdiğiniz yardımların sorgulamasını e-devlet üzerinden sağlayabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Verilen linke tıkladığınız ve giriş yaptığınız takdirde, bağlı bulunduğunuz belediyeyi seçmeli ve internet sayfasının en alt bölümünde bulunun sosyal destek türlerinden size en uygun ve başvurmak istediğiniz yardıma işaret koymalısınız.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu için doldurulan formda bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemlidir. Sosyal yardım kampanyası için araştırma yapan belediye yetkilileri gerekli olan tüm cevaplara bu formlar üzerinden ulaşım sağlamaktadır. Formun doldurulma işlemi tamamlandıktan sonra onaylama işlemi yapılarak form belediyenin sistemine gönderilmelidir.

Belediyenin yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere sunmuş olduğu sosyal yardımlar hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilmek, başvuruda gereken belgelerin öğrenilmesi ve başvuru durumunuzun belediyeye iletilme durumunu öğrenebilmek için Çanakkale Belediyesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Çanakkale Belediyesi yardım başvuru formu; Çanakkale Belediyesi’nin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan faydalanabilmek için istenirse e-devlet üzerinden istenirse de belediyeye ulaşım sağlayarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Çanakkale Belediyesi sosyal yardım başvuru formu için gerekli olan bilgiler arasında kişisel bilgilerinizin yanı sıra maddi gücünüzü açıklayan sorularda yer almaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım için gerekli olan başvuru formunda; T.C kimlik bilgisi, yaşadığınız yerin adresi, medeni durum haliniz gibi sorular sorulmakla birlikte, bu sorulara ek olarak maddi gücünüzü ölçmek amaçlı birtakım sorular da sorulmaktadır. Sosyal yardım başvuru formunda; mesleğiniz, aylık geliriniz gibi soruların yanı sıra hanenizde yaşayan kişilerin sayısı ve hane halkının bir aylık toplam geliri gibi sorular da yer almaktadır. Bu tarz bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekir.

Sorulan bu sorulara verilecek yanıtlar çerçevesinde Çanakkale Belediyesi, muhtaç ve yoksul aileleri tespit etmekte ve başvurular arasında öncelik sırasının belirlenmesine karar vermektedir.

Yoksul, kimsesiz, ihtiyaç sahibi kişilerin yaptığı bu başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için sorulara dürüst bir şekilde yaklaşılarak cevap verilmelidir. Verilen tüm cevaplar belediye çalışanları tarafından kontrol edilmekte olup, yalan ve yanlış bilgilere ulaşım halinde suç duyurusu yapılabilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

Çanakkale Belediyesi yardım başvuru sorgulama; Vatandaşların belediyeye gidip bizzat gerçekleştirdiği ya da e-devlet sistemi üzerinden tamamladıkları formların durumlarını öğrenmeleri için Çanakkale Belediyesi ile iletişime geçebilirler. Çanakkale Belediyesi yardım başvuru sorgulama yapıp doldurulan formların onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

Belediyeye ulaşım imkanı olmayanlar ya da teknolojinin nimetlerinden faydalanmak isteyenler sorgulama işlemi için e-devleti de tercih edebilir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; Çanakkale Belediyesi’nin vermiş olduğu hizmetleri öğrenebilmek, sosyal destekler hakkında bilgi sahibi olmak, size en uygun sosyal yardımdan yararlanabilmek, yardım yapılabilmesi için gerekli olan evrakların listesi ve yapılan başvurunun neticesini öğrenebilmek için Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu telefon numarasını arayabilirsiniz. 444 1 717 numarasını aradığınızda merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her konuda sizlere yardımcı olunacaktır.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Çanakkale’de yaşayan ve sosyal yardımlara başvurmak isteyen kişilerin, arama motorlarında Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlarına kimler başvurabilir? sorusu sıklıkla aranan konular arasında yer almaktadır. Belediye; dar gelirli, ihtiyaç sahibi, engelli, şehit ailesi ya da yakını olan kişilere ayni ve nakdi yardımlar yaparak onların bütçelerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Diğer bir ifade ile, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde kaydı bulunmayan, düzenli bir işe sahip olmayan; tüm bunların yanında hane halkının kişi başına düşen aylık net geliri her yıl belirlenen asgari ücretin 1/3’ü ya da bu oranın altında olan yoksul aileler belediyenin sosyal yardım desteğinden yararlanabilmek için başvuru yapabilirler.

Çanakkale Belediyesi’nin sağladığı yardımlardan; engelliler, yanında ona bakacak kimseyi bulunmayan yaşlılar, yoksul ailede büyüyen çocuklar, herhangi bir doğal afet ve kaza nedeniyle geçici bile olsa çalışma gücünü yitirenler, sürekli çalışmasına engel olacak hastalığı bulunanlar ile birlikte eşi vefat etmiş, evi terk etmiş ya da boşanmış dul kadınlar ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları yararlanabilmektedir.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu; yardımları gerçekleştirirken kişilerin durumlara göre başvuruda istenecek belgeleri çeşitlendirmiştir. Yapılan her yardım için farklı belgeler istenmektedir.

Örnek verecek olursak; eşi vefat eden dul bir kadından ölüm raporu istenirken, engelli olan bir bireyin sağlık kurulu raporunun belediye tarafından teslim alınması gerekmektedir. Diğer yandan kaza geçiren ya da hastalığı olan vatandaşların da sağlık kurulu raporlarını belediyeye teslim etmesi gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusunda bulunan kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığını anlamak için Çanakkale Belediyesi, yapılan başvurunun incelenme işlemini gerçekleştirdikten sonra vatandaşların yaşadığı yerde inceleme yapması adına belediye çalışanlarından oluşturulan bir komisyonu göndermektedir.

Belediyenin oluşturduğu inceleme komisyonu gerekli tüm inceleme ve tetkikleri yaptıktan sonra, ailelerin hem sosyolojik hem de ekonomik durumlarını açıklayan bir rapor hazırlamaktadır. Bu raporun belediyeye tesliminin ardından, başvuru formu ile birlikte gönderilen tüm belgeler kıyaslanır ve ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirilir. Gönderilen belgeler ve doldurulan başvuru formunun, komisyon tarafından hazırlanan rapor ile uyuşması halinde belediye yardım kararı almak için harekete geçmektedir.

Belediyenin sosyal yardımlarından faydalanan vatandaşların gelir düzeylerinde bir farklılık meydana gelmesi halinde bu durumun belediyeye bildirilmesi zorunludur. Gelir düzeylerinde yaşanan artış sebebi ile belediye yaptığı yardımları kesmektedir. Bunu yapmasındaki tek amaç; muhtaç olan diğer kişilere yardımın ulaşabilmesidir.

Ancak hane içerisinde meydana gelen bu değişikliğin bildirilmemesi ve yokmuş gibi sayılması, kişilerin yasal bir suç işlediğinin en büyük kanıtıdır. Bir şekilde tespiti gerçekleşen bu durumlarda belediye, kişilere ödenen ayni ve nakdi yardımların faiziyle birlikte geri ödenmesini talep etmektedir.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Başvurusu

Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlaşma başvurusu yapan ve yeni bebek sahibi olmuş ailelere Hoş geldin Bebek Paketi sunmaktadır. Yeni bebek sahibi olmuş ailelere yardımda bulunarak bütçelerine katkı sağlamak isteyen belediye, yoksul ve dar gelirli ailelere Hoş geldin bebek paketinin yanı sıra mama ve bebek bezi yardımları da yapmaktadır.

0-6 ay yaş grubunda bulunan bir bebeğe sahip olan ailelere; battaniye, zıbın takımı, banyo süngeri, bebek şampuanı, pişik kremi ve ıslak mendil gibi malzemeler hediye edilmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişiler belediyeye ya da Sosyal Destek Hizmet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler.

Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ile Belediye bünyesinde birçok farklı hizmeti ve projesiyle hizmet vermektedir. Sosyal Market Projesi sayesinde; ihtiyaç sahibi insanlar hayırseverlerin bağışladığı eşya, giyim, kıyafet gibi birçok malzemeyi buradan alabilmektedir. İhtiyacı olan ailelere umut kapısı olan bu proje aynı zamanda yardımlaşmayı ve bölüşmeyi desteklemekle birlikte israfın da önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

Hayırsever ve durumu iyi olan insanlar tarafından az kullanılmış ya da yeni olan ürünler Sosyal Market yardımı ile gerçek ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Çanakkale Belediyesi yardım kolisi başvurusu; Çanakkale il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara yönelik zaman zaman koli yardımı yapılmaktadır. Koli içerisinde temel ihtiyaçların karşılanması için gerekli malzemeler bulunmaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım kolisi sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere erzak, gıda ve temizlik ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yardım kolisine başvuru yapmak için Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne başvuru yapmanız gerekiyor. Sizden bir takım belgeler istenecektir. Belgeleri temin ettikten sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu; Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere belediye dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere yılda iki defa maddi yardımlar yapmaktadır. Bu nakdi yardımlardan öğrenciler, muhtaçlar, engelliler, kimsesizler, yoksullar ve askerler faydalanabilmekte olup, yoksul ailelerin okuyan çocuklarına da burslar verilmektedir. Çanakkale Belediyesi maddi yardım başvurusu talepleri belediyeler tarafından kabul edilmektedir.

Çanakkale Vefa Destek Grubu Telefon Numarası

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ile Vefa Destek Grubu; pandemi döneminde dışarıya çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik bir rahatsızlığı bulunan insanlara yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. Vefa Destek Grubu, başvuruda bulunan kişilere; kişisel bakım, gıda ve sağlık için gerekli alışverişleri yapmakta ve evlerine kadar teslimini sağlamaktadır.

Çanakkale Vefa Destek Grubu telefon numarası 112, 156 ve 115’tir. Bu numaralardan birini arayıp yardım isteyen vatandaşların bankacılık gibi kurum işlerinin halledilmesi işlemlerine de Vefa Destek Grubu bakmaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu yazımızda belediyenin yaptığı hizmetler hakkında sorulan soruları yanıtlamaya çalıştık. Konu ile ilgili görüşlerinizi yorum yazarak okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.