Belediyelerin Engellilere Yardımları Nelerdir? Engelli yardım başvurusu nasıl yapılır?

Belediyelerin Engellilere Yardımları Nelerdir? Engelli yardım başvurusu nasıl yapılır?
Belediyelerin Engellilere Yardımları Nelerdir? Engellilere Maddi Yardım Var mı? Engellilere Yardım Parası Var mı? Engelli Raporunda Sosyal Yardım Nedir? Engellilere yapılan yardımlar Nelerdir?Belediyelerin Engellilere Yardımları...

Belediyelerin Engellilere Yardımları Nelerdir? Engellilere Maddi Yardım Var mı? Engellilere Yardım Parası Var mı? Engelli Raporunda Sosyal Yardım Nedir? Engellilere yapılan yardımlar Nelerdir?

Belediyelerin Engellilere Yardımları Nelerdir?

Günümüzde devlet kurum ve kuruluşları, engelli vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sunmaktadır. Belediyeler de bu kurumlardan bir tanesidir. %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar, bulundukları ilin belediye ekipleri ile iletişime geçerek sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir Belediyelerin engellilere yardımları nelerdir sorusu ise pek çok engelli vatandaş tarafından sorulmaktadır. İl ve ilçelerde faaliyet gösteren belediyeler, engelli vatandaşlara şu yardımları sunmaktadır:

 • Üç ayda bir ödenen engelli maaşı
 • Muhtaç aylığı
 • Evde bakım ücreti
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giyim ve yakacak yardımı
 • Akülü araba ve tekerlekli sandalye yardımı
 • Eşya yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Sosyal yardım kartı

%40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, bulundukları ilin belediye ekipleri ile iletişime geçerek yukarıda sıralanan yardımlardan faydalanabilmektedir. Ancak bu yardımlardan faydalanabilmek için kişinin sosyal güvencesi olmamalı ve herhangi bir yerden gelir elde etmemelidir. belediyelerin engellilere yardımları nelerdir belediyelerin engellilere yardımları nelerdir

Engellilere Maddi Yardım Var mı?

Engellilere maddi yardım var mı sorusu da engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Engelliler, devlet kurumlarından ve vakıflardan maddi yardım alabilmektedir. Bu maddi yardımın tutarı ise %40-69 arasında engeli olan vatandaşlar için 865 TL, %70 ve üzeri engeli olan vatandaşlar içinse 1298 TL’dir. Bu tutar her ay engelli vatandaşların PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Engelliler için özel olarak hazırlanan destek paketine sahip olmak için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. Başvurular; kaymakamlıklara ve valiliklere ait mal müdürlüklerine giderek yapılır. Burada size bir form verilecek ve bu formu doldurmanız istenecektir. Formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır.

Engellilere Yardım Parası Var mı?

Engellilere yardım parası var mı sorusunun yanıtı, engelli vatandaşlar tarafından merak edilir. Herhangi bir nedenden ötürü %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek engelli aylığına başvuruda bulunabilirler. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, engel durumlarına göre aylık 1298 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Engelliler aynı zamanda bulundukları ilin belediye birimlerine giderek sosyal yardım talebinde bulunabilmektedir. Belediyeler, engellilerin ihtiyaç duydukları yardımları adreslerine kadar ulaştırır. Tüm bunların yanı sıra sosyal yardımlarda bulunan vakıflara da başvurmak mümkündür.

Engelli Raporunda Sosyal Yardım Nedir?

Engelli raporunda sosyal yardım nedir gibi sorular engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, devlet kurumlarına başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilmektedir. Ancak engelli raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınması şarttır. Rapor üzerinde yer alan engel oranına göre her ay belirli bir tutarda maaş bağlanır. Bağlanacak maaşın tutarı; %40-69 oranında engelli olan vatandaşlar için 865 TL, %70 ve üzeri engelli olan vatandaşlar için ise 1298 TL olarak belirlenmiştir. Eğer sizler de minimum %40 oranında bir engele sahipseniz, kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak engelli maaşı alabilirsiniz. Aynı zamanda belediyeler ve vakıflar da engelli bireylere çeşitli sosyal yardımlar sunmaktadır.

Engellilere yapılan yardımlar Nelerdir?

Engellilere yapılan yardımlar nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, 2022 yılı itibarıyla engelli vatandaşlara yapılan yardımlar şunlardır:

 • Engelli ve muhtaç aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Giysi, gıda ve erzak yardımları
 • Yakacak ve fatura yardımları
 • Öğrenciler için eğitim yardımları
 • Akülü araba ve tekerlekli sandalye yardımları
 • Kira yardımları
 • Sağlık yardımları

%40 ve üzerinde engelli raporu bulunan vatandaşlar, yukarıda sıralanan yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Yardımlar ile alakalı daha fazla bilgi almak ve başvuru işlemleri için yönlendirilmek istiyorsanız, cep telefonunuzdan 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

%90 engelli maaşı ne kadar?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum