Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?Her belediyenin kendisine göre vatandaşlarına yapmış olduğu yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımları verebilmek için her belediye yardım dilekçesi doldurulmasını isteyebilmektedir. Genelde...

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her belediyenin kendisine göre vatandaşlarına yapmış olduğu yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımları verebilmek için her belediye yardım dilekçesi doldurulmasını isteyebilmektedir. Genelde belediyeye başvuran insanlar, maddi olarak ihtiyaçlarını karşılayamayan veya erzak olarak her ürünü evine alamayan kişilerden oluşmaktadır. Bunun haricinde belediye sınırları içerisinde bulunan vatandaşlara bazı zamanlar her kesime hitap edecek şekilde yapılan yardımlarda olabilmektedir. Yardımın verilmiş olduğu belediye ne konuda yardım yapacağına bağlı olarak farklı şartlar ile yardımlar halka sunulmaktadır. Belediyelere başvuranda bulunarak yardım alabilmesi için belediye tarafından belirlenmiş olan şartlara uyuyor olabilmesi gerekmektedir. Belediye tarafından verilmekte olan para yardımlarına alabilmek için vatandaşların gelir durumlarının belirli bir seviyenin altında olduğuna dair kanıtları belgeler ile göstermeleri gerekmektedir. Belediyeye başvuru esnasında bu durum ile ilgili gerekli belgeler başvuru yapıldı esnada yanınızda bulunmalıdır. Gıda veya bir diğer ismi ile ayni yardımlar içinde gerekli olan belgeler götürülmesi gerekmektedir. Götürülmüş olan belgeler gerekli şartların karşılandığına dair bilgileri içeriyor ise başvuruyu yapan kişiye yardımlar verilmektedir. Belediyelerden yardım alabilmek için başvuru esnasında görevlinin yardımı almak için başvuru yapmış olan vatandaştan istemiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi, eğer başvurusuna para yardımı için yapmış ise maddi açıdan gelirinin düşük olduğuna dair belge veya belediye gıda yardımı dağıtımı için yardım talep eden aileler içinde aynı şekilde gıda alacak durumunun olmadığını kanıtlayan belgelerin belediyeye başvuru esnasında götürülmesi gerekmektedir. Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediyeden Yardım Almak için Nereye Başvurulur?

Belediyeler tarafından verilen yardımlarda süreçler kimi zamanlar değişse de, çoğu zaman her belediye genel anlamda aynı yollardan başvuru yapılarak yardımlar alınmaktadır. Belediye yardımı nasıl alınır sorusunun cevabı genelde şu şekilde olmaktadır:

 • Belediyelerden yardım alınabilmesi için ilk önce destek paketlerini inceleyerek gerekli olan pakete ihtiyaç sahibi olan kişilerin başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Yapmış oldukları başvuru için gerekli olan belgeleri belediyeye sunmaları gerekmektedir.
 • Belediyeden yardım almak için yapmış olduğunuz başvuru için her belediyenin kendine özel farklı belge istekleri bulunabilmektedir. Başvuru yapacak olduğunuz yardım ile ilgili istenen ve aranan şartları en iyi şekilde inceleyerek başvuruları yapmanız gerekmektedir. Belediyeye sorduğunuz takdirde bu konular hakkında sizlere en iyi şekilde bilgilendirme yapılacaktır.
 • Belediye yardımlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşların gerekli olan şartları sağladığına dair kontrollerini yapmaları gerekmektedir. Eğer başvuruları yapabilecek şartları taşıyorlar ise gerekli başvurularını bizzat belediyelere yapabilmektedirler. Belediye haricinde muhtarlıklara giderek kişiler başvurularını yapabilir ve muhtarlık tarafından belediyeye gerekli başvurular iletilebilmektedir. Son zamanlarda yaşanan koronavirüs olayları nedeni ile bazı yardım başvuruları internet üzerinden de yapılabilmektedir. Gerekli olan incelemeleri yaparak başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Gerekli olan evrakları veren başvuru sahibinin incelemeleri bu süreç içerisinde yapılmaya başlanmaktadır. Durum tespitleri yapılarak, gerekli araştırmalar yapılır ve başvurunun doğruluğu kanıtlanır ise yardıma uygun görülen vatandaşlar, gerekli olan yardımları almaya başlayabilmektedirler.

Başvurular eğer onaylanmış ise kısa süre içerisinde belediyeye yapılan yardım başvurularına dönüşler olmaktadır. Kimi zamanlar ise belediyeye başvuru yapan kişilerin maddi veya gıda yardımı alma koşullarına uymadığı gözlemlenmektedir. Bu durumlarda ise başvuruyu yapan kişilere olumsuz yanıtlar verilmektedir. Her iki cevap için de belediyeler hızlı bir şekilde dönüş yapmaya gayret göstermektedirler. Eğer başvuru yapan kişi gerekli yardımı almaya hak kazanmış ise belediye tarafından başvurmuş olduğu yardım en kısa sürede tarafına iletilecektir. Belediyelerin yapmış olduğu yardımlarda gerekli olan kişilere verilen yardımlar özenli bir şekilde verilmektedir. Muhtaç durumda olan birçok ailenin ihtiyacını gideren bu yardımlar sayesinde ülkemizdeki yardıma ihtiyacı olan birçok vatandaş bu durumlardan yararlanabilmektedirler. Sosyal belediyecilik anlayışı ile ülkemizin dört bir tarafında faaliyet gösteren belediyeler, yardımlar için gerekli şartları karşılayan vatandaşlara yardım vermeye devam etmektedir.

Erzak ve Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

İhtiyaç sahibi olan birçok insan erzak ve para yardımı nasıl alabilirim sorusunu sormaktadır. Ülkemizde belediyeler tarafından verilmekte olan birçok yardım bulunmaktadır. Bulunmuş olduğunuz yerdeki belediyenin vermiş olduğu yardım ve destek paketlerine belediyelere giderek sorabilme şansınız bulunmaktadır. Bu şekilde belediyeler tarafından sunulmuş olan sosyal ve ekonomik imkanlardan faydalanıp faydalanamayacağınız hakkında bilgi sahibi de olmuş olursunuz. Ayrıyeten sunulmuş olan yardım paketlerinden istifade etmek için belediyenizin iletişim adreslerinden gerekli bilgileri alarak da iletişim sağlanabilmektedir. Belediyeden yardım almak isteyen kişilerin sormuş olduğu sorular arasında belediye yardımları nelerdir sorusu da yer almaktadır. Her belediyenin vermiş olduğu farklı yardımlar bulunmaktadır. Genelde bakıldığı zaman ise verilen yardımlar aşağı yukarı şu şekildedir:

 • Eşya destekleri,
 • Genç üniversiteli destekleri,
 • Anne ve bebeklere verilen yardım destekleri,
 • Okumakta olan çocuklara eğitim için verilmekte olan kırtasiye yardımları,
 • Belediyeler tarafından verilmekte olan ekmek yardımları,
 • Kimi belediyeler tarafından verilmeye devam edilen halk süt yardımları olarak sayılabilir.

Devletten Ne gibi Yardımlar Alabilirim?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve devletten ne gibi yardımlar alabilirim sorusunu soran kişilerin gerekli şartları karşıladığı takdirde alabilecekleri birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlar genelde Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Devletin gerekli bakanlıklar tarafından verilmesini sağladığı yardımlar kısaca şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olan yardımlardan birisi olan ve aileye verilmekte olan yardım olarak doğum yardımı bulunmaktadır. Bu yardım 2015 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır. Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi olan vatandaşları kapsayan bir yardım olarak, doğum yapan kişilere verilen yardımdır.Başvuruyu gerekli yerlere yaptığı takdirde Türk vatandaşı anne veya baba gerekli yardımı alabilmektedir. Bu yardımı alabilmek için yurt içinde veya yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olması yeterli olmaktadır. Gerekli dilekçeyi dolduran kişiler tek sefere mahsus olmak üzere birinci çocuk için 300 TL, 2 çocuk için 400 TL ve 3 çocuk ve sonrası için ise 600 TL’lik yardım alma hakkına sahiptir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmekte olan yardımlar arasında çocuk doğum yardımları da bulunmaktadır. Çocuğu doğmuş olan ve 0 ile 2 yaş aralığında bulunan çocuklara olan ailelerin, muhtaç olduklarına dair belgeler ile kanatları resmi kurumlara götürerek başvurmaları halinde alabilecekleri yardımlar ile aylık olarak ücretlendirilecek olan yardımlardan yararlanabilmektedirler.Başvuru esnasında hane halka gelirlerinin askeri maaşın üçte birinden az olması gerekmekte ve başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile başvurusunu yapması gerekmektedir. Başvuran kişi her ay 400 TL tutarında yardımdan yararlanabileceklerdir.
 • Devlet yardımları kapsamında verilmeye devam edilen ve eşi vefat eden kadınları kapsayan bir yardım olarak, hane içerisinde sosyal güvencesi bulunmayan, aynı zamanda ihtiyaç sahibi olarak görülen ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlara verilmekte olan yardım kapsamında vatandaşlar kimlik kartlarını getirdikleri takdirde 1000 TL’lik yardımlardan yararlanabilmektedirler. Bu ödemeleri her ay için devlet vermektedir. Hesaplara yatması ise 2 ayda bir gerçekleşmektedir.
 • Bir diğer yardım ise öksüz ve yetim olan vatandaşlara yöneliktir. İhtiyaç sahibi durumunda olan çocuklar ve anne veya babası vefat etmiş olan çocukları kapsayan nakit desteği kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına getiren kişilere her ay 600 TL’lik yardımlar yapılmaya devam edilmektedir.
 • Devlet yardım destekleri kapsamında verilen ve askere gitmiş olan gencin ailesine eğer ihtiyaç sahibi oldukları tespit edilir ise askere giden çocuklarının görev süresi boyunca yapılan destekleme ile aylık 800 TL’lik yardım yapılmaktadır. Eğer askere giden kişi evli ise eşine yardım yapılmaktadır.
 • Devletin sosyal devlet anlayışı ile vermeye devam etmiş olduğu ve terör zararı karşısında ailelere verilmekte olan yardımlar kapsamında acil durum yardımları, gıda ve giyim yardımları veriyor.Yol ve eğitim yardımları, barınma yardımları gibi destekler ile mağdur duruma düşmüş olan vatandaşlarına devlet yardımda bulunmaktadır. Aynı zamanda terör olaylarından dolayı göç etmek zorunda kalan vatandaşlarına da aylık olarak hane başı 1200 TL’lik yardımda bulunmaktadır.
 • Afet durumlarında verilmekte olan ve yaşanmış olan afetlerden dolayı zarar görmüş olan maddi veya kişiye gelmiş olan zararlardan dolayı devlet yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar gereğince acil ve temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yardımlar yapılmaya çalışılmaktadır.
 • Devlet yardımları 2022 yılından itibaren verilmeye başlanan vefat yardımı ile de artmaya devam etmektedir. Yakını ölmüş olan kişi müracaat etmesi durumunda, devlet tarafından tek sefere mahsus olarak verilmekte olan 1062 TL’lik yardımdan yararlanabilmektedir. Bu yardım parası her dönem değişebilmektedir.
 • Devletin belirlemiş olduğu ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayı ve Kurban ayı başta olmak üzere, yıl boyunca devam etmekte olan gıda yardımları ile ihtiyaç doğrultusunda belirlenmiş olan ailelere düzenli olarak yardımlar yapılmaktadır.
 • İşsiz, yoksul veya durumunun olmadığı tespit edilen vatandaşlara aşevleri aracılığı ile sıcak yemek yardımları verilmeye devam edilmektedir. Zaruri ihtiyaçlar arasında olan yemek yardımları her gün, günlük olarak sıcak yemek hizmetleri şeklinde verilmeye devam ediliyor.
 • Devlet yardım destekleri arasında olan bir diğer yardım ise yakacak yardımlarıdır. Gerekli bakanlıklar tarafından tespit edilmiş olan aileler ve kış aylarında önce tüm Türkiye genelinde dağıtılmakta olan kömürler ile ailelerin ısınma ihtiyaçları giderilmeye çalışılmaktadır.
 • İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilmekte olan ve başvuru yapan kişinin hangi bölgede olduğuna göre değişen destek yardımları bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle genelde yıllık olarak yardım 450 TL ile 1150 TL aralığında yapılmaktadır.
 • Elektrik yardımları da aylık olarak ailelere ihtiyaç duyulan ve Sosyal Yardım programlarından faydalanmakta olan ailelere verilmektedir.
 • Sosyal devlet anlayışı ile engellilere verilen aylıklar da düzenli olarak yapılmaktadır. Burada temel olarak aranan şart ise aile gelirimin askeri maaş üzerinden hesaplandığı zaman kişi başına bölündüğünde üçte birinden daha az şekilde olması gerekmektedir.
 • Şartlı eğitim yardımı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çocuğu olan muhtaç ailelere verilmekte olan ve devletin belirlemiş olduğu fiyat üzerinden senede bir kereye mahsus verilen ücrettir.

Yukarıda sayılmış olan devlet yardımları haricinde devletin kişilerin durumuna ve şartları karşılamasına göre vermiş olduğu birçok yardım daha bulunmaktadır. Bu yardımlar için genelde istenen belgeler genelde aynıdır. Başvurular sırasında devlet kurumlarının başvuruyu yapan kişilerden istemiş olduğu belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru kayıt formu veya bir diğer ismi ile başvuru dilekçesi gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi gereklidir. Başvuruyu yapan ve başvuru yapılma durumuna göre başvuru kimin üzerine yapıldı ise o kişinin fotokopisi götürülmelidir.
 • Başvurunun durumuna göre barınma ihtiyacı raporu istenmektedir.
 • Aynı şekilde başvurunun durumuna göre hasar tespit raporu gerekmektedir.
 • Eğer başvuru öğrenci için yapılıyorsa, öğrencinin aktif okul hayatına devam ettiğini gösteren öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşların başvurusu sırasında ise başvuru yapmalarına neden olan engellerini ispatlayan raporun başvuru yaparken gösterilmesi veya fotokopisinin yetkiliye verilmesi gerekmektedir.
Belediyelerin yardımları hakkında daha fazla bilgi için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum