Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı

Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı
Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı. 2024 Yılına sayılı günler kala Asgari Ücret tartışmaları başladı. Bakandan Açıklama Geldi... Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor....

Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı. 2024 Yılına sayılı günler kala Asgari Ücret tartışmaları başladı. Bakandan Açıklama Geldi... Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı Asgari Ücret 15 BİN TL Oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Açıkladı

2024 Yılında Asgari Ücrete En Az %50 Zam Geliyor!

Asgari ücrete zam müjdesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan geldi. Canlı yayında yapılan açıklamada, 2024 yılı için asgari ücretin 15 bin lira olacağı sürpriz bir haber olarak duyuruldu.

Bakan Vedat Işıkhan Asgari Ücret Zammını Açıkladı

Bakan Işıkhan, yıl sonuna doğru asgari ücretteki yükü azaltmayı hedefleyen bir planları olduğunu ve bu durumun özellikle sabit gelire sahip çalışanlar için çok zor olduğunu belirtti. Işıkhan'ın bu ifadeleri, asgari ücrete enflasyonun üzerinde bir refah payı eklenmesi gerektiği yönünde yorumlandı. Bakan, ayrıca memurlara yapılacak olan yaklaşık %50'lik zam oranını hatırlatarak, bu artışın asgari ücretli çalışanlara da yansıtılması gerektiğini vurguladı.

Asgari Ücret 15 BİN TL'den başlayacak

Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücret artışı konusunda en az yüzde 40-45 oranında bir artış olacağını ve bu durumun en az 15 bin TL başlangıç değeri olan bir asgari ücreti ifade ettiğini söyledi. Asgari ücretin belirlenmesinde en önemli faktör enflasyon olacak. Hem gerçekleşmiş hem de hedeflenen enflasyon verileri göz önünde bulundurulacak ve buna ek olarak bir refah payı da dahil edilecek.

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Yıllık enflasyon oranı, mevcut asgari ücrete dahil edilerek de bir hesaplama yapılabilir. Bu hesaplama yöntemine göre, net asgari ücret, 11 bin 402 lira 32 kuruştan yüzde 65’lik bir artışla 18 bin 813 lira 82 kuruşa yükselebilir. Temmuz ayında asgari ücrete yaklaşık yüzde 34’lük bir ara zam uygulanmıştı. Bu zam, yıllık enflasyonla tamamlanabilir.

Aralık Ayında Asgari Ücret Belli Olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun nihai kararı Aralık ayında duyurulacak. Asgari ücretli çalışanların beklentileri şimdiden yüksek. Bazıları asgari ücretin en düşük 15 bin lira olması gerektiğini iddia ediyor. Komisyonun vereceği karar, Türkiye'deki sayısız asgari ücretli işçinin geleceğini şekillendirecek önemli bir dönemeç olacak. Bu süreçte gelişmeler ve açıklamalar yakından takip edilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.