Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başladı. Başkent kart kırtasiye yardımı ne zaman yatacak 2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başladı. Başkent kart kırtasiye yardımı ne zaman yatacak 2023
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı başkent kart kırtasiye yardımı ne zaman yatacak? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kırtasiye Yardımı.Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye YardımıAnkara Büyükşehir Belediyesi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı başkent kart kırtasiye yardımı ne zaman yatacak? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kırtasiye Yardımı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı için belediyenin belirlemiş olduğu ücreti 6 Eylül'de açılacak olan okullar için sosyal yardım olarak bilinen kırtasiye yardımı ile belirli şartları taşıyan ailelere vermeye başlayacak. Her sene Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu düzenli kırtasiye yardımı, bu sene de Mansur Yavaş öncülüğünde devam etmektedir. Sosyal yardımdan yararlanma hakkını kazanmış olan ailelerin çocuklarına okul öncesinde, önceden belirlenmiş olan ücretler dahilinde yardımlar yapılacaktır. Böylece Ankara ilinde okumakta olan ve yardıma ihtiyacı olan ailelerin çocuklarına verilen yardım sayesinde gerekli kaynakları çocuklar alabilecek ve eğitim hayatlarındaki bu sıkıntıları bir nebze olsun gidermiş olacaklardır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Başkent kart kırtasiye yardımı ne zaman yatacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlara 2019 yılında başvuran kişilerden 75.000 öğrenci bu yardıma almaya hak kazanmış ve belirlenen ücretler üzerinden yardımlar yapılmıştı. 2022-2023 dönemi içinde aynı şekilde gerekli olan aileler belirlendi ve muhtaç durumda olan ailelerden başvuru yaparak yardım almak isteyen kişilerin de dahil olmuş olduğu toplamda 99.282 ailenin, 163.459 çocuğu eğitim masrafları, kırtasiye masrafları için

Ankara Büyükşehir Belediyesi

’nden 20 Ağustos’tan itibaren yardım paralarının başvuruları onaylanmış olan ailelerin hesaplarına geçirileceği duyuruldu. Kırtasiye yardımı başvurusu yapan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek olan kırtasiye yardımını almaya hak kazanan aileler için kişi başı 150 TL'lik yardımda bulunulacağı duyuruldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Mansur Yavaş göreve geldiği andan itibaren korona sürecinin olması ve eğitim hayatının okullarda çok fazla sürmemesinden dolayı sosyal yardım olarak adlandırılan kırtasiye yardımlarının verilmesinde eğitim hayatının okullarda sürmemesinden dolayı sıkıntılar olmuştu. Bakanlar kurulu toplantısı ile birlikte Eylül 2021 tarihinden itibaren okulların açılması kararı verilmesi ile birlikte Ankara Büyükşehir belediye başkanının talimatıyla sosyal yardım olarak adlandırılan ve kırtasiye yardımı olarak bilinen ücretler yardıma uygun görülen kişilerin hesaplarına tekrardan yatırılmaya başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kırtasiye Yardımı

Okulların açılmasına saygılı günler kala Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kırtasiye yardımı nasıl yapılmaktadır sorusu birçok ailenin kafasında soru işareti oluşturmaktadır. Öğrenciler okula başlamadan önce kitap, defter ve gerekli olan diğer kırtasiye malzemelerini alabilmek için gidecek olan masraflardan dolayı bir an evvel başvuru yapmak veya başvuru yapan kişiler ise yardımların kısa süre içerisinde yatırılmasını istemektedirler. Bu doğrultuda kırtasiye yardımları için öğrenci ve öğretmenler, devlet tarafından verilecek olan kırtasiye yardımlarının ne zaman hesaplarına geçeceğini merak etmektedirler. Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu seneki yardım paralarının 1300 TL olarak belirlendiği söylenmişti. Her yıl devlet tarafından verilmekte olan ücretler, senede bir kereye mahsus olmaktadır. Gerekli olan yardım şartlarını taşıyan öğrenci ve ailelerin almaya hak kazanmış olduğu yardımlar kısa süre içerisinde hesaplara yatırılması beklenmektedir. Başvuru işlemlerini yapacak olan aileler valiliklere, kaymakamlıklara bağlı olan vakıflara başvuru işlemlerini yaparak yardım almaya uygun olup olmadıklarını kontrol edebilmektedirler. 2022-2023 yılında belirlenmiş olan takvime göre öğrenciler için zil sesi 12 Eylül’de çalacak. Okula gidecek olan öğrencilerin defter, kitap ve diğer ihtiyaçları için şimdiden kırtasiyelere gitmeye başladığı ve gerekli olan eşyaları almaya başladığı görülmektedir. Parası olan ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan kişilerin market ve kırtasiyelere giderek gerekli olan eşyaları almasının yanında, ailesinin durumu yeterince iyi olmayan ve istediği malzemeleri alamayacak durumda olan çocuklarda bulunmaktadır. Bu çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her sene verilmekte olan ve maddi olarak yardımda bulunulan kırtasiye yardımları ile ihtiyaçları giderilmeye çalışılmaktadır. Bu durumda olan aile ve çocuklar başvuru yapmaları halinde gerekli belgeler istenilerek başvuruları onaylanacaktır. Daha sonraki süreç değilse gerekli olan yardım parasını alarak ihtiyaçları olan kırtasiye malzemelerini alabileceklerdir. Devlet tarafından verilmekte olan ve gerekli kişilerin başvurması halinde incelenen başvurular sonucunda verilen yardımlara kırtasiye yardımı başvurusu yaparak, ihtiyacı olmadığı halde yardım almaya çalışan kişiler bazen çıkabilmektedir. Bu kişiler hakkında devlet tarafından cezai yaptırım uygulanacak ve bir daha yapmaması konusunda uyarılacaktır. Kırtasiye yardımı nasıl alınır sorusuna verilecek iki türlü cevap vardır. İlk olarak

e-devlet

üzerinden başvuru işlemlerinizi yaparak, ön başvuru işlemlerini yapmış olurlar ve eğer başvuruları onaylanır ise bakanlığa ait binaya çağırılarak bulunmuş oldukları il veya ilçedeki başvuru merkezlerinden istenen belgeler ile birlikte başvuruları tamamlanır. İkinci yöntem olarak ise gerek başvuru yapılacak olan merkeze giderek, başvuru şartlarına uygun olup olmadıklarını sorar ve gerekli belgeleri öğrenerek başvuru işlemleri tamamlanabilmektedir. Başvuru işlemlerini yapacak olan kişiler için önceden bilinmesi gereken ve başvuru sırasında yardım almaya uygun olup olmadıklarına dair kontrol edilecek olan belgeler şu şekildedir:

 • Veliler kendine ait olan Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile başvuru yapmalıdırlar.
 • Başvuru yaparken kendilerinin kimliğinden ayrı olarak başvuruyu yapacak oldukları çocukları için de ayriyeten kimlik getirmeleri gerekmektedir.
 • Ailenin gelirini ortaya çıkarmaya yönelik olarak gelir belgesi istenmektedir.
 • Başvuruyu yapacak oldukları kamu binasına gittikleri zaman ikametgah adreslerine gösteren belgeyi de yanlarında götürmeleri gerekmektedir.
 • Eğer başvuru işlemini yapacak olan kişi kirada oturuyor ise buna yönelik olarak kira sözleşmesine götürmesi gerekmektedir.
 • Aileler meb kırtasiye yardımı 2022 yılında alabilmek için İŞKUR tarafından çıkarılmış olan ve başvuru esnasında istenen belgeleri yanlarında götürmeleri gerekmektedir.
 • Eğer başvuruyu yapan kişi çalışmıyor ve işsiz ise bunu belgelendiren belgeyi aynı şekilde İŞKUR üzerinden veya muhtarlıklarından almış oldukları belgeler ile ispatlayarak başvuru işlemlerini yapabilmektedirler.

Başvuru esnasında incelenecek olan durumlardan hiçbirine uymuyor ve kırtasiye yardımı almak için gerekli koşulları taşımıyor ise başvuran kişinin bu durumu söylemesi gerekmektedir. Maddi durum bakımından herhangi bir sıkıntısı olmayan ve yardıma muhtaç olmayan aileler başvuru esnasında kendilerini yoksul olarak göstermeleri ve işsiz olduklarına dair yalan beyanda bulunmalarından dolayı tespitleri gerçekleşirse, devlet tarafından belirlenmiş olan cezaları ödemek zorundadır. Kırtasiye yardımı başvurusu sırasında sahte evraklar ile başvurarak yardım almaya hak kazanan kişiler tespiti durumunda almış olduğu yardımları faizi ile ödemek zorundadır. Evrakta sahtecilik yapmayan ve kendini olduğundan farklı göstermeyen kişiler için bu durumda karışıklıklar olmamaktadır. Fakat bu yardımı alabilmek için ailelerin bazı durumları incelenmektedir ve aileler bu durumları veya sayılmış olan durumlardan herhangi birini taşıyor ise başvuru yapabilecek veya onay işlemleri başvuru sırasında yardıma muhtaç olunduğunu veya devletin sağlamış olduğu kırtasiye yardımı imkanından yararlanabilecek olan kişiler için belirlenmiş olan kriterler şunlardır:

 • Devlet tarafından görevlendirilmiş olan bakanlık, yardımı vereceği kişilerin ilk öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasını istemektedir.
 • Devlet tarafından verilmekte olan kırtasiye yardımından faydalanabilmek için başvuru yapan ailenin askeri maaş için üçte birinden daha az kişi başı gelire sahip olması gerekmektedir. Bu gelirin üstünde kalan kişiler yardımdan yararlanamamaktadır.
 • Devlet tarafından verilen yardımdan yararlanabilmek için bir diğer kriter ise öksüz veya yetim olan öğrencilere sağlanan imkanlar sayesinde kırtasiye yardımı alabilmektedirler.
 • Kırtasiye yardımından yararlanacak olan kişilerin en önemli dikkat etmesi gereken kriterlerden bir diğeri de eğitim hayatına aktif şekilde devam ediyor olmasıdır. Devlet tarafından belirlenen bu kritere uymayan öğrenciler ilkokul, ortaokul veya lise düzeyinde bir yaşa sahip olsalar dahi bu yardımlardan yararlanamazlar.
 • Verilen yardımlardan vakıf ve devlet okullarında burslu olarak eğitimine devam eden öğrencileri de kapsamaktadır.

Abb Kırtasiye Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı alabilmek için muhtaç durumda olan aileler veya farklı kriterleri karşılayan aileler başvuruda bulunabilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlar, diğer belediyelerde olduğu gibi başvuru ile alınmaktaydı. Mansur Yavaş döneminden sonra belediye yardımları hali hazırda almakta olan kişilere veriliyor fakat yeni başvurular için şu anda belediye yeni kırtasiye yardımı başvurularına kabul etmemektedir. Önceden beri kırtasiye yardımı alan kişiler her sene olduğu gibi belediye tarafından verilmekte olan yardımları, belediye kartlarına yüklenmeye devam etmektedir.

Akhisar Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Akhisar Belediyesi kırtasiye yardımı ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına verilmeye devam etmektedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında da Akhisar Belediyesi olarak öğrencilere destek olmaya ve eğitim gören 3500’den fazla öğrenciye yardımda bulunmaya devam eden Akhisar Belediyesi, muhtaç durumda olan ve başvuruda bulunan diğer ailelerin çocuklarına da belirlenmiş olan ücretler ile yardım etmeye devam etmektedir.

Akhisar Belediyesi

olarak öğrencilere 100 liralık çekler halinde yardımları vermeye devam eden Akhisar Belediyesi, öğrencilere verilecek olan ücretlerin sadece Akhisar Belediyesi içerisindeki kırtasiyeleri kapsayacağını belirtti. Sosyal belediyecilik anlayışı ile devam eden yardımlardan gerekli koşulları sağlayan tüm öğrenciler yararlanmaya devam etmektedir. Verilen yardımlar ile gençlerin önünü açmak ve gerekli olan kırtasiye yardımlarına destek olmak isteyen Akhisar Belediyesi’nin öğrencilere yardımları devam etmektedir. Akhisar Belediyesi’nin öğrencilere vermiş olduğu yardımları çek ile vermesi, öğrencilerin gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve esnafın da bu durumdan yararlanabilmesi için yapılmaktadır. Pandemi dönemi sırasında okula gidemeyen öğrenciler ve bundan dolayı yapılamayan yardımların ardından kırtasiye yardımı nasıl alınır sorusunu da soran kişiler bulunmaktadır. Kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen Akhisar belediyesine kayıtlı olan vatandaşlar, gerekli olan koşulları sağlıyorlar ise belediyeye giderek müracaatlarını yapabilmektedirler. Belediyede bulunan sosyal yardım İşleri müdürlüğü bölümüne yapılacak olan müracaatlar değerlendirilerek uygun görüldüğü takdirde kabul edilmektedir. Belediyeye başvuru yapacak olan vatandaşlar başvuru yapacakları zaman gerekli belgeler ile belediyeye gitmeleri gerekmektedir. Başvuru sırasında belediyeye götürülmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • Öğrenci kendisine ait Türkiye Cumhuriyeti kimliğini belediyeye getirmesi gerekmektedir,
 • Başvuruyu yapacak olan veli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını belediyeye getirmelidir,
 • Başvuruda bulunulacak olan öğrencinin öğretim hayatına devam ettiğine dair belgenin getirilmesi gerekmektedir,

Başvuru sırasında öğrencilerden istenilen herhangi belge veya aile üyelerinin gelirlerine dair istenecek olan farklı belgelerin getirilmesi gerekmektedir.

Bahçelievler Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Bahçelievler Belediyesi kırtasiye yardımı her sene olduğu gibi 2022-2023 eğitim yılında da devam etmektedir. Devletin vermiş olduğu yardımdan ayrı olarak anaokuluna giden öğrencileri de kapsamaktadır. Bahçelievler Belediyesi ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim hayatına devam eden öğrenciler için 400 TL’lik Kırtasiye desteğinde bulunmaktadır. Öğrenciler için her eğitim öğretim yılının başında uygulanmakta olan yardım ile birlikte esnafta işlerini yoluna sokmaktadır. Verilen yardımın sadece Bahçelievler esnafının yararlanabileceği ve Bahçelievler kırtasiyelerinden alışveriş yapılabileceği için verilen ücretlerin tamamı Bahçelievler esnafına gitmektedir. Başlatılmış olan projenin ismine de “Bizim Esnaf” projesi ismi verilerek her sene bu projeye devam edilmektedir. Bahçelievler Belediyesi’nin vermiş olduğu yardımlardan yaklaşık olarak 50.000’e yakın öğrenci istifade etmektedir. Kırtasiye yardımı ne zaman yatar sorusunu sormaya gerek kalmadan, öğrencileri için başvuruda bulunan velilere gönderilen SMS ile Bahçelievler Belediyesi’ne bağlı olan kırtasiyelere giden veliler 400 TL değerinde alışveriş yapabilmektedirler.

Bursa Büyükşehir belediyesi Kırtasiye Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı kapsamında yaklaşık olarak 20.000 aileye yardımda bulunmaktadır. Yardım vermiş olduğu her aileye üçer adet 100 TL’lik çekler ile çocukların eğitim hayatına destek olmaya çalışmaktadır. Toplamda 300 TL’lik yardım ile eğitim öğretim öncesi öğrencilere destek olmaya devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu yardımlardan yararlanabilmek için belirli kriterler mevcuttur. Bu kriterlere uyan ve 2022-2023 yılında eğitim öğretim hayatına devam eden 20.000’den fazla aileye 300’er TL’lik yardım devam etmektedir.

Bursa Büyükşehir belediye

başkanı Alinur Aktaş tarafından yapılan açıklamada, yapılan Kırtasiye yardımları ile hem esnafımıza hem de öğrencilerimize katkıda bulunmaya devam ediyoruz ifadelerini kullanarak yapılan sosyal projenin katkılarına değindi. Belediye tarafından verilecek olan yardımlar ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Yardımları almak için gerekli şartları karşılayan vatandaşların harcamaları ile aynı zamanda esnafta alışveriş yapıldığı sürece kazanmaya devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi, verilen yardımlara belirli kriterler koyarak yardım yapılacak olan ailelerin en doğru kişiler olmasını hedeflemektedir. Bu konuda hassas bir çalışma yürüterek, sosyal belediyecilik anlayışına devam ettirmektedir. Okullar açılmadan önce başlayan kırtasiye yardım başvurusu için aranan şartlar şunlardır:

 • Yardımdan yararlanacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir,
 • Yardıma alacak olan kişinin Bursa’da ikamet etmesi gerekmektedir,
 • Başvuru yapan ailenin ilkokul, ortaokul veya liseye giden öğrenci sahibi olması gerekmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz şartlara uyan fakat Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmekte olan kırtasiye yardımından yararlanamayan kişilerde bulunmaktadır. Bunun nedeni ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, verilen yardımlar ile ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşmak istemesidir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu yardımlardan yararlanabilmek için vatandaşların şu kriterlere uyuyor olması gerekmektedir:

 • Dezavantajlılık durumu nedeni ile Bursa’da yaşayan ailenin fertlerinin iş gücüne dahil olabilme şansı bulunmadığı takdirde,
 • Hesaplama yapıldıktan sonra Bursa’da yaşayan ailenin asgari ücretin altında gelir seviyesine sahip olduğu anlaşılırsa,
 • Bursa'da yaşayan aile askeri düzeyin üstünde gelire sahip olmasına rağmen, hanede yaşayan kişi sayısının 6 ve üzerinde olması durumunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımdan yararlanabilmektedir.

[faq-schema id="16256"]

Kırtasiye Yardım Başvurusu İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum