Kışın Isınırken Destek: 1600 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Kışın Isınırken Destek: 1600 TL Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu
1600 TL Kömür YardımıKış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşların kömür olan ihtiyacı artmıştır. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler ise kömür ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır....

1600 TL Kömür Yardımı

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşların kömür olan ihtiyacı artmıştır. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler ise kömür ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır. Durum böyle olunca devlet kurum ve kuruluşları dar gelirli ailelere kömür yardımında bulunmaktadır. Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekir. Yardımın tutarı ise tek seferlik verilmek üzere 1600 TL olarak belirlenmiştir. 1600 TL kömür yardımı yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ailelere verilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin sobalı evde ikamet etmesi şarttır. Yardım tutarı, başvurusu onaylanan vatandaşların PTT hesaplarına kış ayı geldiğinde yatırılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardıma başvuruda bulunabilmek için size en yakın il müdürlüklerini veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekecektir. 1600 TL Kömür Yardımı Başladı. 1600 TL Kömür Yardımı Başladı.

Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç dar gelirli aileler, kömür yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Günümüzde bakanlıklar ve belediyeler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

tarafından verilen kömür yardımına başvuruda bulunabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret ederek bir form doldurmanız gerekir. Eğer belediyeler tarafından verilen kömür yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız belediye binasını ziyaret etmeniz gerekecektir. Bu kurumlarda sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz. Başvuru sonuçları ise 30 gün içerisinde açıklanmakta ve başvuru sahibinin cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

Kömür yardımı kimler alabilir sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Az önce de bahsedildiği gibi bu yardımlardan yalnızca belirli vatandaşlar ve aileleri faydalanabilir. Kimlerin kömür yardımı alabileceği aşağıda sıralanmıştır:

 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Geliri olmayanlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
 • Kronik hastalık nedeniyle çalışamayanlar
 • Şehit ve gazi yakını olan yardıma muhtaç vatandaşlar
 • Temel ısınma ihtiyacını karşılayamayan vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler, kurum ve kuruluşlar tarafından verilen kömür yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de yukarıda sıralanan gruplardan herhangi birine dahilseniz, kömür yardımından faydalanabilirsiniz. Ancak kurumdan kuruma birtakım değişikliklerin yaşanabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmeli ve başvuru şartları ile alakalı bilgi edinmelisiniz.

2022 Kömür Yardımı Şartları

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen kömür yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekir. 2022 kömür yardımı şartları aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir şekilde gelir elde etmemek
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Taşınır veya taşınmaz mala sahip olmamak
 • Özel durumlara sahip olan kişiler için ilgili durumu belgeler ile ispatlamak
 • Başvuru belgelerini eksiksiz bir şekilde teslim etmek
 • Başvuru formu doldurmak

Yukarıda sıralanan şartların tamamını sağlayan kişiler kömür yardımından faydalanabilmektedir. Eğer belediyelerden yardım talebinde bulunacaksanız, ilgili belediyenin bağlı olduğu il veya ilçede ikamet etmeniz gerekecektir. Şartlar ile alakalı geniş bilgilere ulaşabilmek için ilgili kurumun resmi web sitesini ziyaret edebilir veya kurumu cep telefonu ile arayabilirsiniz.

2022 Kömür Yardımı Kaç Torba?

2022 kömür yardımı kaç torba gibi sorular vatandaşlar tarafından sıkça sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen kömür yardımının torbası genellikle 25 kilogramdır. Bu torbalardan ihtiyaç sahiplerine ortalama 80 adet gönderilir. Yani vatandaşlar 2 ton kömür yardımı alabilmektedir. Ancak bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kömür yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara direkt para yardımında bulunmaktadır. Bu yardım tutarı ise 2022 yılı için 1600 TL olarak belirlenmiştir. Yardım tutarı her yıl belirli değişkenler hesaba katılarak yükselmektedir. Ancak belediyeler ile vakıf ve dernekler, yardıma muhtaç vatandaşların ev adresine kadar kömür yardımını ulaştırmaktadır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için başvuru yapmanız yeterlidir.

E-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kez sorulmaktadır. E-devlet üzerinden kömür yardımı talebinde bulunmak mümkündür. Bu işlem için şu adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Kimlik numarası ve şifre bilgileri ile e-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve arama sekmesine gelmelisiniz.
 • Arama sekmesine ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazarak aratmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri gerçekleştirerek kömür yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ziyaret ederek form doldurabilir ve başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz. Başvuru sonuçları ise yaklaşık 30 gün içerisinde cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Kömür Yardımı İçin Nereye Başvurmam Gerekiyor?

Kömür yardımı için nereye başvurmam gerekiyor sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte kömür yardımına ihtiyaç duyuyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekecektir. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlüklerini veya sosyal hizmet merkezlerini ziyaret ederek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında sizlere bir form verilecektir. Bu formda yer alan bilgilerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz işleme alınacaktır. Herhangi bir sorun yaşamamak adına formdaki soruları kendinize ve ailenize göre yanıtlamayı unutmamalısınız. Ayrıca sizlerle cep telefonunuz aracılığı ile iletişime geçileceği için iletişim numaranızı doğru vermeniz gerekir. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde açıklanmakta ve cep telefonunuza SMS gönderilmektedir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kurum ve kuruluşlar tarafından verilen kömür yardımına başvuruda bulunduysanız kömür yardımı başvurusu ne zaman dağıtılacak sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Kömür yardımı başvurusu olumlu olarak sonuçlanan vatandaşların PTT hesaplarına 1600 TL yardım tutarı yatırılmaktadır. Bu yardım tutarı kış aylarının yaklaşması ile birlikte genellikle kasım aylarında yatırılır. Bazı kurum ve kuruluşlar kömür yardımını aralık ayında hesaplara yatırabilmektedir. Yani bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Bu nedenle net bir bilgi edinebilmek için kurum ile iletişime geçmeniz gerekir. Bakanlıklar tarafından verilen kömür yardımı PTT hesaplarına nakit para şeklinde yatırılırken, belediyeler ve vakıflar tarafından verilen kömür yardımları direkt başvuru sahibinin ev adresine kadar gönderilmektedir.

TKİ Kömür Yardımı Ne Kadar

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), her yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunmaktadır. Son 17 yıldı toplamda 30 milyon ton kömür ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. TKİ kömür yardımı ne kadar sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. 2022 yılı itibarıyla dar gelirli ailelerin ev adreslerine kadar 80 torba kömür ulaştırılmaktadır. 80 torba kömür yaklaşık olarak 2 tondur. Bu miktar, bir kış dönemi boyunca aileler için yeterli olacaktır. Eğer sizler de muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunarak TKİ tarafından dağıtılan kömür yardımından faydalanabilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruların yanıtını bulmak için kurum ile iletişime geçmeniz mümkündür.

Kömür Yardımı Sorgulama E-Devlet

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kömür yardımı başvurularını genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak başvuru sahipleri, 30 gün geçmesine rağmen bir geri dönüş alamazlarsa sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Kömür yardımı sorgulama E-Devlet üzerinden dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelmeli ve bakanlığın hizmet sayfasına gitmelisiniz. İlgili sayfada yer alan ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak saniyeler içerisinde sorgu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal destek hattını arayarak da sorgulama gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer belediyelerden veya vakıflardan kömür yardımı talebinde bulunduysanız ilgili kurumu aramanız gerekecektir.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı, dar gelirli aileleri yakından ilgilendirir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, dar gelirli ailelerin ısınma ihtiyacını giderebilmek amacıyla kömür yardımında bulunmaktadır. Bu kuruma kömür yardımı başvurusunda bulunarak destek almanız mümkündür. Ancak başvuru yapmadan önce yukarıda sıraladığımız şartların tamamını sağladığınızdan emin olmanız gerekecektir. Şartların biri veya birkaçı sağlanamazsa başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmaz. Yardım tutarı 1600 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardım yılda bir kez olmak üzere yardıma muhtaç ailelerin PTT hesaplarına yatırılır. Eğer konu ile alakalı aklınıza takılan bir soru varsa veya herhangi bir durum ile alakalı bilgi almak istiyorsanız, ALO 144 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum