Maddi Yardım

1500 TL Destek Başvuru E-Devlet

1500 TL Destek Başvuru E-Devlet. 1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? 1500 TL Destek Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 1500 TL Destek Nasıl Alınır? 1500 TL Destek Kimlere Verilir?

1500 TL Destek Başvuru E-Devlet

Özellikle pandemi sonrasında birçok aile ekonomik sıkıntı yaşamaya başlamış ve esnaflar dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştır. Durum böyle olunca devlet kurum ve kuruluşları da yardıma muhtaç ailelere çeşitli sosyal yardımlarda bulunmuştur. Bu yardımlar günümüzde hala devam etmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise yardıma muhtaç ailelere sosyal yardımlarda bulunan devlet kurumlarından bir tanesidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belirli şartları taşıyan ailelere aylık 1500 TL sosyal yardımda bulunmaktadır. Bu yardımın süresi ise 12 aydır. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler, bu yardımdan kolayca faydalanabilmektedir.

1500 TL destek başvuru e-devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda her ilde bulunan sosyal hizmet merkezleri üzerinden de başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Başvuru sonuçları ise genellikle 30 gün içerisinde açıklanmaktadır.

1500 TL Destek Başvuru
1500 TL Destek Başvuru

1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

1500 TL destek başvurusu nasıl yapılır sorusu, yardıma muhtaç aileler tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. E-devlet hesabınıza giriş yapmanız durumunda saniyeler içerisinde aylık 1500 TL sosyal destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için aşağıda sıralanan adımları uygulamalısınız:

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi hizmet sayfasına gitmelisiniz. Yani https://www.aile.gov.tr/ Bu sayfaya.
 • Karşınıza gelen sayfada birçok hizmet sekmesi yer alacaktır. Bu sekmeler arasından ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamalı ve aydınlatma metnini okuyarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

Yukarıda sıralanan adımları uyguladığınızda başvurunuz başarılı bir şekilde alınacaktır. Ön başvurusu onaylanan vatandaşlar, istenen belgeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine posta yoluyla göndermelidir. Aynı zamanda bu müdürlüklere yakın konumda ikamet eden vatandaşlar, bizzat belge tesliminde bulunabilirler.

1500 TL Destek Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1500 TL desteğe başvuruda bulunabilmek için öncelikle form doldurmanız gerekecektir.

1500 TL destek başvuru formu nasıl doldurulur sorusu ise sıklıkla sorulur. Eğer başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirecekseniz herhangi bir form doldurmanız gerekmez. Ancak bakanlığa bağlı il müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezleri üzerinden gerçekleştireceğiniz başvurularda form doldurmanız gerekecektir.

Sizlere verilen formda birtakım sorular yer alır. Bu sorular maddi durumunuzu ve muhtaçlık seviyenizi belirlemeye yöneliktir. Soruların her birini doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekecektir.

Formu doldurduktan sonra sizlerle ilgilenen kurum personeline teslim etmeli ve bekleyişe geçmelisiniz. Başvuru sonucu, 30 gün içerisinde belirttiğiniz cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilecektir. Başvurunuzun onaylanması durumunda takip eden ay içerisinde yardım tutarı tarafınıza ulaştırılır.

1500 TL Destek Nasıl Alınır?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar ve aileleri, 1500 TL destek nasıl alınır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Bu yardımı alabilmek için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi başvuruda bulunmanız şarttır.

Başvurunuz detaylı bir şekilde incelemeye alınacak ve yaklaşık 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ise kısa mesajda belirtilen işlemleri yerine getirmek zorundadır.

İstenen tüm işlemleri yerine getirdikten sonra takip eden ay içerisinde yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılır. Aynı zamanda bu yardım başvuru sahibinin Ziraat Bankası hesabına da yatırılabilmektedir. Yardım tutarı yatırıldıktan sonra PTT şubelerine veya Ziraat Bankası ATM’lerine giderek bu yardım tutarını çekebilirsiniz.

Eğer PTT şubelerinden çekim yapacaksanız yanınıza T.C. kimlik kartınızı almayı unutmamalısınız. Yardımlar genellikle her ayın 8’i ile 15’i arasında hesaplara yatırılmaktadır.

1500 TL Destek Kimlere Verilir?

1500 TL destek kimlere verilir sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1500 TL destek tutarı, yalnızca belirli vatandaşlara ve ailelere sunulmaktadır. Bu kişiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve bu nedenle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar
 • Dul kadınlar, yetimler ve öksüzler
 • Sosyal güvencesi bulunmayanlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Bakımını yapmakta zorlanan yaşlılar ve kronik hastalığa sahip olan vatandaşlar
 • Herhangi bir yerden gelir elde edemeyen veya yardım alamayan vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan birine veya birkaçına dahilseniz bakanlığa bağlı il müdürlüklerine giderek ya da e-devlet hesabınıza giriş yaparak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

1500 TL Yardım Şartları

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlardan faydalanabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekir. 1500 TL yardım şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
 • Herhangi bir yerden gelir almamak ve sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Özel durumlara sahip olan kişiler için belge ve rapor sunmak
 • Hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması

Yukarıda sıralanan şartları sağlayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak sosyal yardım talebinde bulunabilirler. Aynı zamanda ailelerin istenen belgeleri il müdürlüklerine iletmeleri şarttır. Şartlardan herhangi birini taşımayan ailelerin başvuruları ne yazık ki olumlu sonuçlanmayacaktır.

1500 TL Destek Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardım başvurularını ortalama 30 gün içerisinde sonuca kavuşturmaktadır. Ancak bu yardım başvuruları yoğunluğa bağlı olarak daha geç sonuçlanabilir.

Eğer yapmış olduğunuz başvuru 30 gün içerisinde sonuçlanmazsa 1500 TL destek başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlem e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir.

Sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız ve bakanlığa ait hizmet sayfasına gitmeniz gerekir. Ardından ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak daha önce yapmış olduğunuz başvuruların son durumunu ve bu başvurulara ilişkin bilgilendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer sorgulama sırasında herhangi bir nedenden ötürü sorun yaşıyorsanız, cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

1500 TL Destek Kaç Ayda Bir Verilir?

1500 TL destek kaç ayda bir verilir sorusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur.

Bakanlık bu yardımı muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere 12 ay süreyle vermektedir. Yani aileler 1 yıl boyunca her ay bu yardımı alabilmektedir. Yardım tutarı, başvuru sahibinin PTT hesabına her ay yatırılır.

Yardımlar genellikle her ayın 8’i ile 15’i arasında hesaplara yatırılır. Ancak yoğunluğa ve bazı özel durumlara bağlı olarak bu süreler değişebilir. Eğer yardımınız ilgili ay yatmadıysa veya eksik yattıysa, bakanlık birimleri ile iletişime geçerek durumun nedenini öğrenebilirsiniz.

1500 TL Destek Ne Zaman Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuran ve olumlu sonuç alan vatandaşlar, 1500 TL destek ne zaman yatacak sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Eğer bu yardımı ilk kez alacaksanız, başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde ilk yardımınız hesabınıza yatırılır.

Eğer daha önceki aylarda yardım aldıysanız diğer yardımlar her ayın 8’i ile 15’i arasında yatırılacaktır. Bir haftadan daha uzun bir süre yardım tarafınıza ulaşmazsa cep telefonunuzdan ALO 183 numaralı sosyal destek hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bu hat üzerinden aklınıza takılan tüm soruların yanıtını alabilirsiniz.

7200 tl maddi yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

5/5 - (9 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu